Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co warto wybrać?

Ogrzewanie podłogowe oraz grzejnikowe to bardzo popularne systemy, których celem jest zapewnienie komfortu termicznego użytkowników danego pomieszczenia. Jednak to pierwsze rozwiązanie zyskuje w ostatnich czasach na zastosowaniu. Ogrzewanie to jest zasilane przez kabel grzewczy, który równomiernie rozprowadza ciepło po całej powierzchni podłogi. Czym się różni jeden rodzaj ogrzewania od drugiego, a także jakie ma zalety? Wyjaśniamy.

Na czym polega system ogrzewania podłogowego?

System ogrzewania podłogowego składa się z rur umieszczonych pod podłogą, w których przepływa woda o właściwościach grzewczych. Ma ona temperaturę od 30 do 40 stopni Celsjusza. Ciepło z cieczy jest bezpośrednio przekazywane do posadzki, jednocześnie ogrzewając jej powierzchnię do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, jaka ma panować we wnętrzu. Dzięki temu cała powierzchnia płytek podłogowych staje się grzejnikiem, po którym można swobodnie chodzić.

Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosuje się we wnętrzach, po których chodzi się bosą stopą – np. w łazience. Warto je też wybrać w takich miejscach, gdzie instalacja ogrzewania powinna pozostać niewidoczna, a liczy się estetyka – np. w reprezentacyjnym salonie. Kabel grzewczy, który składa się na takie ogrzewanie, mogą być wykończone zarówno płytkami gresowymi, kamieniem, marmurem, deską podłogową warstwową, jak i panelem podłogowym.

 

Na czym polega system ogrzewania grzejnikowego?

Tradycyjne grzejniki sprawdzają się we wnętrzach z dużą ilością mebli – np. w pokoju dziecięcym. Ich ilość nie ma żadnego wpływu na pracę systemu. Taki rodzaj ogrzewania nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy użytkownik chce ukryć nieestetyczny grzejnik. Trzeba zamontować je pod oknami, a nie naprzeciw. W drugiej sytuacji chłodne powietrze, które wpada przez stolarkę okienną, będzie ochładzać pomieszczenie, a cała praca instalacji nie będzie efektywna.

Jakie zalety ma system ogrzewania podłogowego?

Tradycyjny system ogrzewania grzejnikami i temperatura, jaką osiąga (50 stopni Celsjusza), wysusza i unosi wraz z ogrzewanym powietrzem cząsteczki kurzu. Ogrzewanie podłogowe sprawia z kolei, że ruch powietrza jest znacznie wolniejszy, co z kolei ogranicza unoszenie się drobnych cząsteczek kurzu. Dlatego ten rodzaj systemu, który wykorzystuje dużej średnicy kabel grzewczy, zalecany jest dla domów, w których mieszkają alergicy.

Poza tym podłogówka to też rodzaj instalacji energooszczędnej. Może pomóc oszczędzić energię cieplną o wartości 20 – 40% porównując z tradycyjnymi grzejnikami. Taki typ ogrzewania sprawdzi się również przy wykorzystaniu niskotemperaturowych źródeł ciepła – np. z kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła lub kolektorami słonecznymi.

Niezbędne elementy systemu ogrzewania podłogowego oferuje firma TERMOFOL – lider w dziedzinie technologii grzewczych. Warto pamiętać o tym, że tylko produkty, które mają certyfikaty CE, LDV, EMC itd., a także badania bezpieczeństwa elektrycznego, zapewnią sprawną pracę systemu ogrzewania.

You may also like...